Novinky

Pomoc lidem na Ukrajině

Článek

Praha 2. března 2022 – Alza.cz a všechny její zahraniční pobočky vyjadřují podporu lidem z Ukrajiny. Již ve čtvrtek 24. 2. vyčlenila 24 milionů korun, které prostřednictvím prověřených neziskových organizací využívá k zajištění adresné humanitární pomoci přímo na místě a pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v České republice, na Slovensku a v Maďarsku.

Aktuálně se snažíme o organizovanou podporu z vlastních zdrojů: 

  • Do vlaku, vypraveného iniciativou Železnice pomáhá do ukrajinského města Čop, které leží při hranicích se Slovenskem a Maďarskem, Alza darovala několik set spacáků, karimatek a dalšího materiálu pro zajištění potřeb uprchlíků.   
  • Ve spolupráci s neziskovými organizacemi firma vytvořila speciální sekci e-shopu Pomoc lidem z Ukrajiny, ve které každý snadno najde výběr věcí, které neziskové organizace poptávají do humanitárních sbírek, aby těm, kteří sami chtějí pomoci, usnadnila jejich vyhledání. 
  • Neziskové organizaci Post Bellum e-shop poskytl finanční podporu a zrychleně ji zalistoval do projektu Souhvězdí pomoci. V Souhvězdí pomoci jsou také projekty podporující lidi na Ukrajině od Člověk v tísni, ADRA, Armáda Spásy, Diakonie ČCE, Charita ČR a UNICEF.  
  • Materiálně Alza podpořila mnoho neziskových organizací, jako například Český červený kříž, ADRA či Člověk v tísni, na Slovensku Sme Spolu, Slovenskou katolíckou charitu a  Človek v ohrození. Do sbírek Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Alza.hu poskytla desítky spacích pytlů a karimatek, trvanlivé potraviny a dětskou výživu, hygienické potřeby či baterie a powerbanky.   
  • Připravujeme ubytovací kapacity pro uprchlé rodiny a společně s Prahou 7 zařizujeme péči a formu výuky pro uprchlé děti.   
  • Na facebookovém profilu Alza.cz streamovala 1. 3. benefiční koncert České televize z Václavského náměstí na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině. Pořadatelé z České televize oznámili, že během více než tříhodinového koncertu se podařilo díky dárcovským DMS vybrat 22,5 milionu korun, dalších 158 milionů korun dorazilo do sbírky SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Za vybranou částku zajistí humanitární pracovníci nejzákladnější potřeby pro oběti konfliktu. 

Dále jednáme s neziskovými organizacemi v České republice, na Slovensku i v Maďarsku o tom, jakou podporu a v jaké formě aktuálně potřebují. Tento seznam naší pomoci tedy není konečný.